Nedostatek bytů je lákadlem pro různé populistické nápady, které situaci, jak ukazuje historická zkušenost, ve finále jen zhoršují. Ať už jde o nápady omezovat nebo zasahovat do soukromého vlastnictví bytů, tak i zvýšenou ochranu neplatících nájemníků.
Bytů nebude nikdy víc, pokud budeme prázdné byty zatěžovat větší daní, a stejně tak přehnaná ochrana neplatících nájemníků jen poškozuje vlastníky nemovitostí a ve výsledku celý trh s byty.

Politici napříč Evropou se snaží řešit těžko dostupné bydlení. Bytů je málo a obzvlášť ty větší jsou drahé. S „úžasným“ nápadem přišli u sousedů Zelení, člen německé vládní koalice. Podle poslankyně Christiny-Johanne Schröderové by řešením bylo, kdyby důchodci uvolnili své byty a domy, přestěhovali se do menšího a do jejich původních nemovitostí by se nastěhovaly rodiny s dětmi, píše týdeník Focus. Rodiny by platily „férové nájemné“ a senioři by na oplátku měli mít možnost odečíst si nájemné z daní.
Na různé podobné výkřiky německých Zelených jsme si již zvykli. Je však třeba dávat pozor, jelikož jejich síla není zanedbatelná a občas se některé jejich myšlenky daří prosazovat. Právě Zelení obecně byli a jsou největšími propagátory Green Dealu nebo vypínání jaderných elektráren.

Ukaž elektroměr!

nedostatek bytů řešení nájem vlastnictví nebo sdílení

Já jen dodám, že dle mého názoru bytovou výstavbu dusí nejen složitá administrativa a složitost stavebního řízení, ale třeba i u existujících bytů je nemalé procento vlastníků, kteří svůj byt pronajmout nechtějí. Dostat z bytu neplatícího (nebo jinak nájemní smlouvu nedodržujícího) nájemníka je velmi nákladný, zdlouhavý, mnohdy skoro nemožný proces. Tak velká je totiž ochrana takového neplatiče.

Bude zase všechno všech?

Velký rozruch způsobil před dvěma lety článek předsedy pirátské buňky v Brandýse nad Labem Patrika Zandla s titulkem „Krize a zánik vlastnictví“. Publikoval jej na svém webu a analyzuje v něm populární fenomén sdílení, který nás stále více odklání od tradičního vlastnictví a jemuž pirátský politik říká ‚ne-vlastnictví‘.
Na text reagoval novinář Petr Holec v komentáři pro Český rozhlas Plus. Svůj názor na zmíněnou problematiku shrnul už v titulku svého článku: „Bude zase všechno všech? Piráti stále nemají jasno o soukromém vlastnictví.“ U sdílení a ne-vlastnictví Zandl sice upozorňuje, že jde o pouhé konstatování faktu, a nikoli osobní vyznání, přesto ale končí slovy, že „za situace plné ochrany a mobility dat bude možné z ne-vlastnictví udělat evoluční výhodu digitalizované společnosti“.
Nicméně Zandl, který je spojený s mnoha internetovými projekty, například s portálem Stream.cz a několik let působil jako šéfredaktor internetového časopisu Lupa.cz, ve svém článku varuje před tím, že k zanikání vlastnictví a omezování vlastnických práv už velmi plíživě a bez většího zájmu a pozdvižení dochází. Popisuje nebezpečí, kdy hrozí, že klasická vlastnická práva budou dále ustupovat a mizet a pro velkou část lidí přestanou být dostupná.
Posléze se však dostane k zásadní myšlence: „Tady je ale jednoznačně potřeba zdůraznit, že ruku v ruce s ne-vlastnictvím jde také nesvoboda. Čím větší část příjmů je povinně alokovaných na splátky, tím větší je nesvoboda jednotlivce se rozhodovat,“ píše Zandl.
„Potíž je v tom, že Pirát Zandl sice varuje před velkým nebezpečím, které výstižně popíše, dokonce i naznačí výše uvedenou myšlenku, na které je třeba stavět, ale následně zahne do houští regulací, ve kterých vidí řešení. A to je právě ten problém, který kromě Patricka Zandla zřejmě má i Pirátská strana jako taková,“ tvrdí v komentáři na serveru Forum24 Jaroslav Bican.
Já jen dodám, že dle mého názoru bytovou výstavbu dusí nejen složitá administrativa a složitost stavebního řízení, ale třeba i u existujících bytů je nemalé procento vlastníků, kteří svůj byt pronajmout nechtějí. Dostat z bytu neplatícího (nebo jinak nájemní smlouvu nedodržujícího) nájemníka je velmi nákladný, zdlouhavý, mnohdy skoro nemožný proces. Tak velká je totiž ochrana takového neplatiče.

Sdílení tohoto článku: