Česká pošta se pustila na pole politického aktivizmu pár měsíců potom, co oznámila, že její hospodaření bylo ve ztrátě 1,4 miliardy korun. O kvalitách České pošty je asi zbytečné dlouze se rozepisovat, lísteček „adresát nezastižen“ známe až příliš důvěrně, byť jsme celý den čekali doma na svoji zásilku. Avšak zaráží mě, že podnik, který ze státního rozpočtu, tedy z peněz vybraných na daních nás všech, podporuje akci, která je společností vnímána velmi rozporuplně.
Prague Pride je přesně jedna z těch akcí, která jinak tolerantní českou veřejnost postupně staví proti všem, kteří se hlásí k LGBT komunitě. Protěžování malé, ale o to hlasitější skupinky, ani jiný výsledek mít nemůže. Pokud bude podobné akce podporovat soukromá osoba nebo firma, je to jejich rozhodnutí. Nevidím však jediný důvod, proč by podobné aktivity mělo podporovat hlavní město Praha nebo třeba právě Česká pošta. Od Prahy očekávám třeba řešení problémů v dopravě, slíbenou péči o životní prostředí, od České pošty pak nechci vůbec nic jiného než doručování zásilek. A možná i více promyšlenou personalistiku. Je mi jedno, zda za okénkem sedí máma dvou dětí, která má za sklem fotku svého manžela, nebo někdo, kdo ohledně své sexuální orientace tápe. Pro nás všechny však bude jednoznačně dobře, když tam místo jedné uštvané paní bude ve špičce sedět i druhá a klidně třetí kolegyně, aby doba čekání nebyla tak dlouhá a aby naštvanost lidí nešla do takových otáček.
K samotnému „pochodu hrdosti“ pak mám jen jednu připomínku. Vlastně nevím, na co je kdo hrdý.
Je důvodem hrdosti, že jsem se narodila jako holka? Asi stejně, jako může být důvodem hrdosti fakt, že se někdo narodí jako homosexuál. Podle mého názoru hrdost doprovází třeba nějakou dovednost nebo znalost získanou vlastním studiem, prací, hrdost může souviset s kořeny a rodnou zemí, hrdost doprovází aktuálně výkony sportovců, hrdí jsme na pokroky našich dětí a podobně.
A protože mě tato poštovní duhová akce zaujala, rozhodla jsem se poslat dotaz. Jsem zvědavá, jak Česká pošta vyčíslí náklady na něco, co je většině jejich klientů v lepším případě jedno, případně by možná bylo, kdyby všechny zásilky byly ve schránkách tak, jak mají být.
Ráda bych připomněla, že v naší údajně homofobní a rasistické zemi vyhrála soutěž Superstar v roce 2004 lesba a o rok později Rom. Stali se Češi homofobními rasisty až později, nebo jen nátlakové aktivistické skupiny složené z absolventů genderových studií zavětřily, na čem se dá dobře vydělat?
Vladimíra Ludková,
místostarostka Prahy 8.