Jak vařit s handicapem

Udržení soběstačnosti a nebýt na nikom závislý, to jsou myšlenky, které se podle mých zkušeností honí hlavou mnohým seniorům. Často slyším věty „nechci obtěžovat mladé, mají teď spoustu práce s miminkem“, „nechci, aby o mě měli starost“, „rodina bydlí daleko“, „chci žít doma, nechci jít do pobytového zařízení“….

Mluví se o přípravě na stáří, do které patří minimálně přizpůsobení podmínek v domácnosti. Jako příklad lze uvést úpravy koupelny a toalety a jejich vybavení madly, sedátkem, protiskluzovou podložkou, dále je to odstranění prahů, koberců s vysokým vlasem, potažmo všech koberců s ohledem na riziko pádu, pořízení asistenčního bezpečnostního tlačítka, pokud je zde zvýšené riziko již zmíněného pádu a mnoho dalšího. Příprava na stáří by měla začít včas, ale co dělat, když nás náhle překvapí zdravotní potíže v jejichž důsledku u nás nastane snížená soběstačnost?

Dnes je nám k dispozici celá řada organizací, které nám poradí a pomohou se zorientovat. V mnohém nám může pomoci místní sociální odbor, který předá kontakty například na pečovatelskou službu. Ale lze rovněž pátrat na internetu, i proto vám posílám jedno perfektní video o tom, jak vařit s handicapem. Video vzniklo v režii karlínské organizace Cerebrum a je o speciálním ergonomickém prkénku, vlastně o úplné maličkosti, která umí při vaření velmi usnadnit veškeré práce a manipulaci s potravinami.

https://www.facebook.com/359304553155/videos/1046567652532000